Botanické druhy je možno množit výsevem. Semeno je třeba hned po sklizni vyčistit a vysít nebo stratifikovat stejně jako dovezená semena. V březnu stratifikované osivo vysejeme do řádků na záhony. Vyséváme opartně, neboť semena jsou drobná. Většinou obsahuje 2 – 2,5 g 1000 semen. Klíčivost nezaschlého osiva je vysoká.
Od června můžeme množit opadavé druhy ostružiníku letními řízky, které odebíráme z postranních, méně dužnatých výhonků. Stálezelené druhy řízkujeme v červenci až srpnu.
Téměř všechny druhy lze množit také kořenovými řízky, které připravujeme v listopadu až prosinci. Řízky založíme do písku do bedniček, přičemž dbáme na polaritu. Jakmile začnou k jaru rašit, napícháme je do pařeniště, popřípadě do hrnků, abychom mohli s ostnatými a šlahounovitými rostlinami lépe manipulovat.
Většinu druhů lze množit jednoduchým dělením kořenovými výmladky. Ostružiníky, které neodnožují a které nelze dělti, množíme nejlépe hřížením vrcholků letorostů v červenci až srpnu. Rýčem uděláme v přiměřené vzdálenosti od matečného keře v půdě štěrbinu, vrcholek výhonu tam zasuneme asi 10 cm hluboko a přišlápneme. Z pohřížených terminálů vyrostou nové výhony nebo se vytvoří alespoň silné pupeny. Hřížence již na podzim oddělíme.
Kultura: Rod Rubus je celkem nenáročný na půdu a polohu. Ostružiníky se nejlépe daří v půdě teplejší i kamenité v lehkém přistínění, maliníky v živné, hlinitopísčité, avšak kyselejší půdě.
Druhy:
Maliníky: R. amabilis Foche, R. cockburnianus Hemsl., R. coreanus Miq., R. IDAEUS L., R. leucodermis Dougl., R. phoenicolasius Maxim., R. spectabilis Pursh. a R. thibetanus Franch.
Ostružiníky: R. candicans Weihe, R. fruticosus L., R. laciniatus Willd.
Ostatní druhy: R. deliciosus Torr., R. henryi Hemsl. & Ktze, R. odoratus L., R. parviflorus Nutt., R. setchuensis Bur. & Franch. a R. ursinus Cham. & Schlechtd.
Buďte první komentující