Šišky T. canadensis a T. heterophylla dozrávají i u nás v prvním roce v říjnu, avšak po vypadání semen se opět uzavírají a zůstávají ještě dlouho na stromech. Proto musíme při sklizni dát pozor, abychom nesklízeli šišky prázdné. Osivo se však zpravidla všechno dováží. Hmotnost 1000 semen T. canadensis je 2,8 g při klíčivosti 50 %, T. heterophylla 1,7 g při 40 %, T. diversifolia 4 g při 60 %, T. mertensiana 7,1 g při 50 % a T. sieboldiana 3,6 g při 26 % klíčivosti. Po sklizni osivo hned vyluštíme a uložíme na suchu.
Číst více TSUGA Carriére – Pinaceae
Válcovité plody, asi 2,5 cm dlouhé, dozrávají po 2 letech také u nás, např. v Mlyňanech a opadávají pak ze semenného stromu. Většinou se však semena dovážejí. Ihned po sesbírání nebo po obdržení je stratifikujeme a v lednu přeneseme do skleníku k předklíčení. Naklíčená semena (děložní lístky zůstanou při klíčení v semenném obalu) naklademe přímo do hrnků a necháme ve skleníku, dokud rostliny dostatečně nezesílí, abychom je mohli umístit do pařeniště, kde mohou mrazuprostě přezimovat.
Číst více Torreya Arnott – Taxaceae
Pro vypěstování rostlin s průběžným kmenem dovážíme osivo japonské provenience. Hmotnost 1000 semen je 3,3 – 5 g. Klíčivost bývá někdy velice špatná, není-li osivo čerstvé. Hned po obdržení, nejpozději v polovině dubna, semena jeden den namočíme a druhý den je vyséváme podle možností do truhlíků ve skleníku nebo do studeného pařeniště. Zde zůstanou semenáčeky až do příštího jara, abychom je pak přeškolkovali na záhohy.
Číst více Thujopsis Sieb. & Zucc. – Cupressaceae – zeravinec
Vzrůstné a trvanlivé strmy všech původních druhů získáme výhradně jen ze semene. Šišky odebíráme v září až říjnu, kdy se začínají otevírat. Ve slabé vrstvě je necháme oschnout. Semena pak snadno vypadají. Hmotnost 1000 semen T. occidentalis je 0,8 – 1,7 g a T. orientalis 12 – 19 g. Klíčivost mají 60 – 80 %. Hmotnost semen T. plicata je 1 – 1,6 g a T. standishii 0,6 g. Klíčivost obou druhů bývá však u domácího osiva minimální, u dováženého průměrně 15 %. T. orientalis si uchová klíčivost 1 rok, ostatní druhy po 2 roky. Osivo uskladníme až do výsevu v suchu.
Číst více THUJA Linné – Cupressaceae – zerav
Pokud chceme vypěstovat vzrůstné jedince s průběžným kemen, rozmnožujeme tisy výsevem, zejména T. baccata. Plody dozrávají v srpnu až říjnu. Musíme je sklízet, jakmile začnou červenat, a to při větší potřebě sklepáváním na rozprostřenou plachtu nebo fólii. Semena vypereme hned po sklizni v proudu vody a stratifikujeme. Hmotnost 1000 semen je 60 – 70 g. Klíčivost mají 70 %. Méně pracný způsob předseťové přípravy osiva je smíchání čerstvých plodů s pilinami a následná stratifikace s pískem a teprve potom, až když se dužniny v pilinách vysuší. Pozor na myši během zimy! Dovedou prohrabat celou vrstvu písku a nenechají jediné semeno celé. Nejlépe, když nádoby zakryjeme sklem.
Číst více TAXUS Linné – Taxaceae – tis
Osivo z dovozu obsahuje ve 100 g 1000 semenn. Klíčivost má 80 %. Také u nás dozrávají šištice, které sklízíme v říjnu. V březnu semena vyluštíme a máčíme po 2 týdny ve vodě v teplém skleníku. Po přezimování semenáče přeškolkujeme, aby 1/1 dosáhly výšky 20 – 40 cm a 1/2 40 – 60 cm. Kultivary roubujeme na semenáče druhy nebo na Cryptomeria japonica.
Číst více Taxodium Richard L. C. M. – Taxodiaceae – tisovec
Šišky dozrají i u nás ve 2. roce v říjnu až listopadu. Předklíčené osivo vyséváme ve skleníku do misek, kde po 4 – 6 týdech vzejde. Hmotnost 1000 semen je 5 g. Klíčivost má kolem 25 %. Semenáčeky napícháme do hrnků a přezimujeme v mrazuprosté místnosti i po dalším přesazování až do výsadby. Řízky zakořeňují zdlouhavě a dávají keřovitě rostoucí rostliny. Lepší výsledky dosáhneme, když využijeme k řízkování výmladky, které vyřážejí z kmene nízko u země nebo z adventivních pupenů na kmeni a které již začínají vytvářet konkurenční terminál.
Číst více Sequoiadendron Buchholz – Taxodiace – sekvojovec
Množíme výhradně výsevem dováženého osiva. Semeno předklíčíme ve vlhkém písku a vysévme pak ve skleníku. Semenáče pěstujeme dále v hrnkách. Kultivary je možno roubovat v září na semenáče sekvoje nebo sekvojovce. Pro rouby vybíráme silné vrcholky postranních větví. Roubovance dáme na studenou množárnu. Rovněž je možné řízkovat.
Číst více Sequoia Endlicher – Taxodiaceae – sekvoja
Semena, dovážená většinou z Japonska, vyséváme v předjaří ve skleníku, kde vyklíčí až za 3 měsíce. Po roce přepícháme semenáčky do hrnků. Jejich vývoj je velmi pomalý. V prvních dovu letech tvoří jen asi 6 listů a teprve ve 4. roce začínají růst do výšky. Řízkování je možné z 6 – 8 cm dlouhých vrcholků v červnu až červenci. Řízky zakořeňují vždy velice nejistě.
Číst více Sciadopitys Siebold & Zuccarini – Taxodiaceae – pajehličník
Původ semen je u duglasky velice důležitý. Pro naše podnebí se hodí nejlépe provenience ze severní části jejího původního areálu. Domácí osivo z uznaných porostů máme jen u P. menziesii var. viridis. Šišky dozrávají začátkem září, kdy je také čas ke sklizni, neboť klíčivá semena se záhy rozletí a co zůstane v šiškách, bývá hluché. I tak je třeba před sklizní kontrolovat, zda jsou semena plná, neboť jsou i stromy se semenem sterilním. Sklizené šišky necháme v chladné místnosti dozrát a pak je vyluštíme při 35 až 38 °C. Hmotnost 1000 semen je asi 10 g. Klíčivost má 60 % a podrží si ji asi 3 roky.
Číst více PSEUDOTSUGA Carriére – Pinaceae – duglaska
Nejnovější komentáře