Pro botanické a šlechtitelské účely můžeme křídlatá semena vysévat na jaře ve skleníku. Semenáčky pak přepichujeme nejprve do truhlíků a větší rostliny přesadíme na chráněné záhony. Hmotnost 1000 semen je asi 70 g. Osivo podrží klíčivost 1 rok.
Hlavním způsobem rozmnožování je však množení zelenými řízky od druhé poloviny května do začátku července. Čím dříve řízky řežeme, tím lépe. Bereme je nejraději z mladých rostlin ve školce, jinak z letorostů matečních rostlin. Řežeme jen vrcholky a pokud jsme nuceni řezat také internodiální řízky, dáme je zvlášť, neboť koření později. Nařezaný materiál nesmí zavadnout. Proto řízky řežeme v ranních hodinách. Bez další úpravy je stimulujeme a ihned pícháme na množárnu pod fólii nebo pod mlhovky. Starý způsob množení v dobře těsnícím pařeništi dá sice také dobré výsledky, je však pracnější. Pro nejrannější množení by pařeniště mělo být založeno na poloteplo. Pro množení se osvědčily přízemní množárenské záhony pod fólií v oknovém skleníku, kde se substrát pěkně slunečními paprsky, které pronikají stínovkami, položenými na oknech skleníku. Přitom můžeme regulovat teplotu ovzduší ve skleníku větráním. Po zakořenění řízků, které trvá jen 2 – 3 týdny u běžných druhů a 3 – 5 týdnů u tetraploidních kříženců, vysadíme řízkovance za podmračného počasí na chráněné záhony, kde v příštím roce dorostou 0/1/1 výšky 15 – 30 cm, 30 – 50 cm a 50 – 80 cm.
Stejné velikosti však můžeme docílit již v prvním roce u rostlin z dřevitých řízků, kromě F. suspensa a slabě rostoucích kultivarů. Dřevité řízky z vyzrálácj výhonů pícháme na jaře všas do lehké půdy, kterou udržujeme stále vlhkou. V těžších hlinitých půdách bývá zakořenění slabší až špatné. Školkování 0/1 dřevitých řízkovanců je dost obtížné pro délku kořenů sazenic. Snadno zakoření také pohřížené letorosty F. suspensa a jejích kultivarů.
Využití stimulátorů: Používáme buď roztok s 20 – 50 ppm IBA či s 50 – 100 ppm NAA nebo IAA, nebo pudr s 8000 ppm IBA.
Kultura: Rostlina je málo náročná na půdu a podnebí. Miluje však lehké, hlinité, výživné půdy s dostatkem vláhy na slunném stanovišti.
Druhy: F. europaea Deg. & Bald., F. giraldiana Lingelsh., F. x INTERMEDIA Zab., F. japonica Mak., F. ovata Nakai, F. suspensa Vahl, F. viridissima Lindl. a F. x interemedia x japonica Sax.
Buďte první komentující