Výsev osiva pod sklo do rašelinné zeminy používáme zřídka. Semenáčky musíme v zimě chránit. Letní řízky odebírané v červenci a srpnu i z letorostů kvetoucích, snadno zakoření. Přezimujeme je ve skleníku. Řízky z narychlených rostlin pícháme do misek, které postavíme volně na množárnu. Nesnášejí neproudící stojatý vzduch. Zakořenělé řízkovance hrnkujeme do výživné, lehké zeminy. Druhy pro studený skleník řízkujeme po odkvětu v květnu až červnu. V zimě zakoření dřevité řízky na množárně při teplotě 10 – 15 °C. Hřížení je možné na jaře.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 2000 – 4000 ppm*) IBA, nebo roztok se 150 ppm IAA**) či 10 – 50 ppm IBA***) *) – ***) Pro úsporu místa uvádíme koncentrace v ppm, což je 1 mg v 1 litru nebo kilogramu, a názvy auxinoidů v mezinárodně uznávaných zkratkách, tj. IAA = kyselina β-indolyloctová, IBA = kyselina β-indolyl-γ-máselná, IPA = kyselina β-indolylpropionová, NAA = kyselina α-naftyloctová. Údaje o využití stimulátorů k jednotlivým dřevinám doplnil Ing. Josef Kutina, Csc.
Kultura: Rostliny vyžadují teplé, slunné stanoviště ve výživné, ale propustné, spíše sušší půdě. Kryt na zimu, mimo nejteplejších poloh, je možný také z nízkých rostlin. Omrzlé keře zase obrazí a kvetou ještě v témže roce. Rostliny můžeme přezimovat také s balem v bezmrazé místnosti.
Druhy: A. biflora Tursc., A. chinensis R. Br., A. engleriana Rehd., A. floribunda Dcne, A. graebneriana Rehd., A. grandiflora (André) Rehd., A. schumannii Rehd., A. serrata S. & Z., A. serrata S. & Z., A. uniflora R. Br. a A. zanderi Rehd.
Buďte první komentující