S postupným zdokonalováním techniky řízkování ztrácí hřížení stále více na svém významu. Všechny způsoby hřížení mají poměrně malý koeficient výtěžnosti, kromě toho vyžadují relativně velkou rozlohu matečnice, která se dost pracně obdělává. Dříve byl tento způsob rozmnožování hodně používaný, dnes přichází v úvahu jen u ojedinělých druhů, a to zejména u sbírkových dřevin (obr. 20).
Číst více Založení a ošetřování matečnice
Rozmnožování nakopčením se uplatňuje u okrasných dřevin jen zřídka. Kromě podnoží pro okrasné druhy čeledě růžokvětých, se rozmnožují tímto způsobem jen málokteré dřeviny, pokud se nepovažuje také prosypávání matečních keříků nízkých a plazivých dřevin za nakopčení. Matečné keře se nakopčují vždy na jaře, když mladé letorosty dosáhly potřebné výšky. Později se ještě jednou nebo dvakrát zemina přikopčí, aby se vytvořilo více pater mladých kořínků.
Na podzim, někdy však až na jaře příštího roku se keře odhrnou a mladé sazenice – oddělky – se odstříhají. Matečné keře se na zimu zase trochu přihnou.
Číst více Zakořeňování nakopčením a hřížením
Kořeny, které vznikají sekundárně na osách, výhonech a letorostech keřů, se nazývají adventivní. Druhy, které mají schopnost tvořit adventivní kořeny, jsou vhodné pro rozmnožování dělením, kopčením a hřížením. Tvorba adventivních kořenů předpokládá, že vznikají na místech, kde je dělivé, meristémové pletivo. Některé druhy, jako např. hybridní rododendrony, však musí stálé pletivo v dělivé pletivo teprve přetvořit. K tomu nestačí však pouhé kopčení a hřížení.
Číst více Dělení keřů a množení z kořenových výmladků
Nejnovější komentáře