Všechny druhy ořešáku rozmnožujeme hlavně semeny. Sbíráme je v září až říjnu. Ořechy bez oplodí necháme pár týdnů na vzduchu oschnout a v prosinci je stratifikujeme.
Oplodí některých druhů nepuká, a proto musíme čerstvé plody těchto druhů nechat 1 – 2 týdny na hromadách, až rubina povolí nebo zteří, abychom mohli semena očistit a osušit. Této manipulaci se můžeme vyhnout, když čerstvě sesbírané plody naklademe ihned na podzim na záhony do rýh 8 – 10 cm hlubokých. Chceme-li však vysévat semena až na jaře, dáme plody, jejichž oplodí se již rozkládá, do škopku s vodou a ometeným březovým koštětem dusáme je tak dlouho, až se semena očistí. Vyčištěné ořechy rozprostřeme, necháme krátce oschnout a stratifikujeme v tenkých vrstvách čistého písku. Bedny se stratifikovaným osivem uložíme mrazuprostě, avšak v chladu. Písek nesmí být během zimy příliš vlhký, na jaře jej však navlhčíme více. V březnu, jak to počasí dovolí, naklademe ořechy na připravené záhony do rýh, asi 100 ořechů na 1 bm záhonu. Ořechy mají ležet rovně, aby bylo co nejméně křivých semenáčů.
Ve druhé polovině května semena vyklíčí. Do podzimu, kdy semenáče ze záhonů vyjmeme, dosáhne většina druhů 1/0 výšky 10 – 15 cm a 15 – 30 cm, J. Nigra 30 – 50 cm. Semenáče přezimujeme v mrazuprosté místnosti a na jaře je zaškolkujeme. Když se stane, že ořechy klíčí již ve stratifikaci, zakrátíme špičky jejich kořenů, klíčky nasázíme do rýh a výsev zakryjeme suchou rašelinou proti nenadálým pozdním mrazíkům.
Hmotnost 1000 ořechů J. cinerea je 8 kg, J. cordiformis 3 kg, J. nigra aj. mandshurica 11 kg, J. microcarpa 4 kg a J. x intermedia 7,5 – 8,5 kg.
Kultivary ořešáků nevzejdou ze semene věrné. Proto je roubujeme na původní druh. Roubování ořešáků však není tak snadné. Pro naše podmínky je nejvhodnější metoda dr. Černého: Rouby o 2 – 3 pupenech z dobře vyzrálých výhonů naroubujeme v září až říjnu v ruce kopulací s jazýčkem na 1/0 semenáčky odpovídající síly. Ty krátce před roubováním vyjmeme ze semeniště, odlistíme odřezáním vrcholu a zakrátíme jim kůlový kořen na délku 20 cm. Roubovance vážeme páskou a zamažeme jen koncem roubů. Pro dosažení srůstu narovnáme roubovance do beden jako vinnou révu a umístíme při teplotě 25 – 27 °C do místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí. Po srůstu založíme roubovance v přezimovně, kde zůstanou až do jarního vyškolkování. Tato metoda se dá vylepšit tím, že mezi řádky stratifikovaných roubovanců vložíme ve výši kopulace topný kabel, který udržuje optimální teplotu pro srůst, aniž by rouby předčasně vyrašily.
Kultura: Ořešák miluje hlubokou, výživnou, nepříliš vlhkou hlinitou půdu v teplé poloze na volném stanovišti. Při přesazování se musí dbát na to, aby se kořeny příliš nepoškodily. Ve vlhčích půdách letorosty špatně vyzrávají a namrzají.
Druhy: J. cathayensis Dode, J. CINEREA L., J. CORDIFORMIS Maxim., J. x intermedia Carr., J. mandshurica Maxim., J. microcarpa Berl., J. NIGRA L., J. REGIA L., J. sinensis Dode a J. stenocarpa Maxim.
Buďte první komentující